خرید-عسل-سوغاتی

شاید تاکنون مطالب مختلفی در مورد ویژگی های عسل، خواص و فواید آن را مطالعه کرده باشید و کم و بیش با این ماده آشنایی داشته باشید.

عسل چیست و چه فوایدی دارد؟

در این مطلب قصد داریم از نگاهی تازه به این ماده و کاربرد های آن داشته باشیم تا شما نیز به خوبی با فواید آن آشنا شده و حتما آن را در سفره های غذایی خود جایی دهید. عسل هم همانند صنایع دستی مشتریان خاص خودش را در بازار ایران دارد و یکی از سوغاتی های مهم در بسیاری از استان ها به خصوص دیار سبلان، استان اردبیل است.

عسل

تقریباً همه ی افراد جامعه با این ماده آشنایی دارند و می دانند که عسل به دلیل شیرینی و خواصی که دارد به شهرت رسیده است.
این شیرینی باعث شده است تا از آن به عنوان یک نماد برای سرزندگی و خوشحالی در متون مختلف و همچنین شعر شاعران یاد شود.
بسیاری از شاعران در متون عاشقانه ی خود معشوقه ی خود را به دلیل شیرینی و جذابیت بسیار زیادی که دارد، عسل نامیده اند و از ترکیب های مختلفی برای نشان دادن اوج خوشحالی خود از داشتن معشوقه ابراز داشته اند.
بسیاری از افراد تصور می کنند که این ماده فقط توسط زنبورها تولید می شود.
بهتر است بدانید عسلی که توسط زنبور ها تولید می شود تنها یکی از انواع طبقه بندی است که برای این ماده در نظر گرفته می شود.
به همین دلیل است که امروزه شاهد تفاوت بین قیمت انواع مختلف عسل هستیم که مطمئناً پیدا کردن و تشخیص دادن انواع عسل از هم برای افراد عادی بسیار سخت است.
عسل یکی از قدیمی ترین مواد غذایی است که در سفره ی روزمره ی انسان ها یافت می شود.
علاوه بر این خواص بسیار زیاد این ماده باعث شده است تا از آن برای کاربرد های مختلف دیگری نیز استفاده شود که در ادامه به صورت مفصل آن ها را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

عسل چگونه تولید می شود ؟

عسل چگونه تولید می شود؟

همانطور که در بالا اشاره شد، این ماده ی شیرین و گران رو توسط زنبور ها و برخی دیگر از حشرات تولید می شود.
برخی از گیاهان از راه گرده های خود ترشحات شکری تولید می کنند.
زنبور های و حشرات مانند عسلک این ترشحات را به داخل بدن خود انتقال داده و از طریق فعالیت های آنزیمی و عملیاتی مانند تبخیر آب در بدن و همچنین بالا آوری عسل را تولید می کنند.
زنبور ها در هر بار پرواز خود برای جمع آوری این ماده از شهد گیاهان مختلف، حدود ۴۰ میلی گرم شهد را ره به داخل کندو انتقال می دهند.
در میان کشور های تولید کننده ی جهان در این زمینه چین با ۵۴۳۰۰۰ تن در سال در رده ی اول قرار گرفته است و ایران نیز با تولید ۷۰ هزار تنی در رده ی چهارم تولید کننده های جهانی قرار گرفته است.
این عسل که توسط زنبور ها تولید می شود به دلیل خواص بسیار و تجاری سازی که در سطح جهان انجام شده است بیشترین شهرت را در بین عموم مردم دارد و بسیاری از افراد عسل را با نام زنبور می شناسند.
عسل طبیعی که توسط زنبور های تولید می شود در سازه هایی که خود زنبور های از جنس موم می سازند نگهداری می شود.

کندو های عسل

این سازه ها دارای ساختار و طراحی خاصی هستند تا زنبور ها بتوانند به راحتی میزان ماده ی مورد نظر خود را در آن ذخیره نمایند.
البته عسلی که از دل زنبور بیرون می آید، نمی تواند قابلیت مصرف داشته باشد و حتما باید به داخل کندو انتقال داده شود تا بتوان از طریق فعالیت هایی که به دلیل ساختار کندو روی آن انجام می گیرد تکمیل شود و قابلیت استفاده داشته باشد.

 

با توجه به اینکه زنبور ها نقش حیاتی در تولید این ماده ی مهم که کاربرد های فراوانی در زندگی انسان ها یافته است، سازمان جهانی فائو روز ۲۰ می هر سال را به عنوان روز جهانی زنبور نامگذاری نموده است تا بدین واسطه اهمیت حضور زنبور ها در طبیعیت را به انسان ها گوشزد نماید.
به همین دلیل است که انسان ها با الهام از این رفتار زنبور ها توانسته اند در مکان های مختلف زنبور های عسل را پرورش داده و تا بتوانند با مکانیزمی ساده این ماده را به صورت طبیعی و کاملاً کنترل شده تولید نمایند.
به طور کلی به جمع آوری این ماده از کلونی زنبور های وحشی و کندو های زنبور اهلی، زنبور داری می گویند.
از نظر شیمیایی شیرینی عسل به دلیل وجود موادی مانند مونوساکاریدها، فروکتوز و گلوکز می باشد.
این ماده اگر به صورت طبیعی تهیه شود می تواند خواص بسیار زیادی به واسطه ی ۳۲۵ کیلو کالری در هر ۱۰۰ گرم برای افراد مصرف کننده داشته باشد.

پیشینه ی تاریخی عسل

مصریان اولین مردمی بودن که از عسل برای مصارف مختلف استفاده می کردند.
با توجه به اینکه آن ها در آن دوران می دانستند که عسل ماندگاری بسیاری زیادی دارد و به راحتی فاسد نمی شود، از آن برای مومیایی کردن مردگان خود استفاده می کردند تا برای سال های متوالی بدن آنها از فاسد شدن و تجزیه در امان باشد.
نوشته های تاریخی نشان می دهد که مصریان در حدود ۲۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح از عسل استفاده نموده اند.
مورخان می گویند که در آن زمان ها تقریباً ۹۰۰ فرآورده از این ماده برای کاربرد های مختلف مورد استفاده قرار می گرفته است که البته این مقدار امروزه به ۳۰۰ هزار تن رسیده است.
علاوه بر موارد مصرف خوراکی مصریان باستان از این ماده برای تجویز های پزشکی نیز استفاده می کردند.
در برخی از موارد نیز عسل را با مواد دیگری مانند جو و گندم مخلوط کرده و از آن به عنوان الکل در مصارف خوراکی و پزشکی استفاده شده است.
در طب سنتی ما عسل جایگاه ویژه ای دارد به طوری که ابن سینا در کتاب قانون خود مطالب بسیار زیادی در مورد فواید و کاربرد های عسل ذکر کرده است.
بسیاری از مورخان و تاریخ نگاران نقش این ماده را در تداوم حیات بشری بسیار موثر دانسته اند و ادامه دادن بدن آن را امری بسیار سخت و شاید نشدنی برشمرده اند.

ویژگی های عسل طبیعی و واقعی

ویژگی های عسل طبیعی

از مهم ترین ویژگی های این ماده که به عنوان خواص مهم عسل از آن یاد می شود می تواند به پایداری زیاد آن در محیط های مختلف و عدم فاسد شدن در طول سال های متوالی اشاره نمود.
این ویژگی باعث شده است تا امروزه شاهد ساخت وسایل و مواد مختلف پزشکی از این ماده باشیم.
این ماده که به عنوان تنها ماده طبیعی که فاسد نمی شود شناخته می شود می تواند برای عدم فاسد شدن بسیاری از مواد غذایی به کار برود.
بسیاری از خانم های شمالی کشور از عسل برای جلوگیری از فاسد شدن شاتوت استفاده می کنند و از طریق مالیدن این ماده به شاتوت باعث می شوند تا برای یک سال ماندگاری داشته باشد.
شیرینی خاصی که در عسل وجود دارد یکی دیگر از ویژگی های این محصول می باشد که می تواند علاوه بر کاربرد های غذایی، برای مصارف پزشکی نیز به کار برود.
شاید در نگاه اول بسیاری از افراد این شیرینی را برای افرادی که در خطر بیماری های مختلف هستند، مضر بدانند اما شیرینی طبیعی عسل هیچ آسیبی برای این افراد به دنبال نداشته و در برخی از موارد نیز می توان از آن برای درمان بیماری های مختلف که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد استفاده نمود.
این ماده فقط در برخی از موارد با توجه به ملاحظات پزشکی بهتر است به کار نرود.
یکی دیگر از ویژگی های این ماده شکرک زدن آن در یک فرآیند طبیعی و عادی است که هیچ تغییر شیمیایی در ساختار آن به وجود نمی آورد.
برای از بین بردن این شکرک و استفاده از آن باید از آب گرم استفاده نمود.
البته در هنگام استفاده از آب گرم برای این کار باید به این نکته توجه کنید که این ماده در دمای ۴۰ درجه سانتی گراد به بالا برخی از مواد بیولوژیکی خود را از دست می دهد و این کار باعث می شود تا خواص آن نیز کمتر شود.

انواع عسل

این ماده را بر طبق تقسیم بندی های مختلفی به دسته های متفاوتی تقسیم می کنند.
یکی از این تقسیم بندی ها براساس گیاهی است که عسل از آن تولید می شود.
از نمونه های مختلف این دسته می توان به آویشن، گون، بهار نارنج و … اشاره نمود.
به دلیل اینکه معمولاً در یک منطقه کمتر از یک نوع گیاه استفاده می شود، شاهد ترکیب گیاهان با هم در طبقه بندی انواع عسل هستیم.
از این تقسیم بندی می توان به مواردی مانند ترکیب گز با آویشن اشاره نمود.
یکی دیگر از طبقه بندی انواع عسل مربوط به منطقه ی جغرافیایی است که این ماده در آن تولید شده و کندو های آن در آن منطقه استقرار یافته اند.
یکی از مناسب ترین مکان ها برای تولید عسل طبیعی در کشورمان، استان اردبیل به دلیل تنوع گونه های مختلف گیاهان می باشد.
در برخی از موارد نیز دیده شده است که فصل ها روی تقسیم بندی این ماده تاثیر گذاشته و شاهد استفاده از نام هایی مانند عسل بهاره یا پاییزه هستیم که بیانگر زمان تولید این ماده در آن فصل و از طریق گیاهان مختلفی که در آن موقع از سال روییده می شوند می باشد.

عسل تقلبی

بسیاری از افراد از روش های نادرست برای تشخیص عسل تقلبی از عسل طبیعی استفاده می کنند.
به همین دلیل است که آن ها عسل شکرک زده یا سفت شده را تقلبی می دانند که اصولا این امر درست نمی باشد.
تشخیص عسل تقلبی از طبیعی امری سخت است که فقط در آزمایشگاه ها قابل انجام شدن می باشد.
افراد سودجو به دو روش این ماده را به عنوان یک عسل طبیعی جا زده آن را به مشتریان می فروشند.
اولین روش ترکیب موادی مانند گلوکز و آب و شکل دادن به آن مانند عسل است که می تواند طعم این ماده را نیز داشته باشد اما به هیچ وجه خواص آن را ندارد. در این روش هیچ زنبوری در تولید این ماده دخالت نداشته است.
یکی دیگر از روش های تولید این ماده به صورت مصنوعی و تقلبی، استفاده از آب قند برای تغدیه ی زنبور ها به جای شهد گیاهان می باشد.
این نوع را که عسل تغذیه ای می گویند در بسیاری از موارد به عنوان نمونه ی طبیعی این ماده در بازار مشاهده و به فروش می رسد.
برای تشخیص نسبی حالت طبیعی این ماده از انواع مصنوعی آن می توان از ترکیب آن با آب استفاده نمود.
اگر در زمان حل زدن این ترکیب، عسل ته نشین می شود می توان به طور نسبی آن را طبیعی دانست اما اگر در ذرات آب حل شود باید نسبت به طبیعی بودن آن مشکوک شد.

خواص درمانی عسل خرید عسل طبیعی گیلیمو

خواص درمانی عسل

علاوه بر خاصیت های مختلف غذایی که این ماده ی سرشار از انرژی دارد، از آن برای مصارف پزشکی مختلف نیز استفاده می شود.
به همین دلیل است که از عسل دارویی به عنوان یکی از روش های مناسب طب سنتی برای درمان بیماری هایی مانند ناراحتی های گلو و سینه مورد استفاده قرار می گیرد.
ترکیب این ماده با آب داغ و کمی آب لیمو می تواند برای تسکین سوزش گلو و درمان سرفه بسیار موثر باشد.
یکی از مهم ترین خواص عسل برای معده را می توان راحت شدن از دست اسد معده دانست که معمولا از طریق روش های دارویی انجام نمی شود.
با توجه به اینکه عسل دارای خواص ضد باکتری است می توان از آن برای درمان زخم معده و یا سرطان معده استفاده نمود.
از دیگر خواص عسل برای معده می توان به جذب بهتر مواد توسط معده اشاره نمود. برای اینکار کافی است همواره کنار برخی از موادی که برای سلامتی مناسب است از عسل استفاده نماییم.
این کاربرد ها در علم پزشکی باعث شده تا از عسل دارویی به عنوان یکی از روش های مناسب در مقابله با باکتری هایی که در بدن رشد می کنند استفاده شود.
یکی از موارد منع مصرف این ماده برای خانم های باردار می باشد که در صورت استفاده ممکن است مضرات عسل برای این افراد مشکلاتی را ایجاد نماید.
از دیگر افرادی که ممکن است به دلیل شرایط خاص جسمی تحت تاثیر مضرات عسل قرار بگیرند می توان به کودکان زیر ۱۲ ماه اشاره نمود.
هر چند که برای مصرف بیماران دیابتی نیز باید حتما ابتدا با پزشک متخصص در این زمینه مشورت نمود تا ضرر های این ماده باعث ایجاد مشکلات در افراد دیابتی نشود.

فواید عسل خرید عسل طبیعی

فواید عسل

استفاده از انواع عسل های طبیعی باعث می شود تا افراد به راحتی از خواص مهم عسل و فایده های بیشمار آن برای سلامتی بهره مند شوند.
عسل به عنوان یکی از مواد مغذی معمولاً در سفره ی صبحانه مشاهده می شود.
اما از آن می تواند در قالب ترکیب های دیگری نیز به عنوان مواد خوراکی استفاده نمود که هر کدام می تواند برای سلامتی انسان مفید بوده و باعث افزایش کارایی قسمت های مختلف بدن شوند.

رفع آلرژی

کسانی که از آلرژی های مختلف فصلی یا محیطی رنج می برند می توانند از فواید عسل بهره مند شده و به راحتی از شر انواع آلرژی خلاص شوند.
با توجه به اینکه در این ماده مقدار کمی گرده ی گل و گیاهان وجود دارد، زمانی که از طریق روش های مختلف وارد بدن می شود، می تواند به عنوان یک واکسن طبیعی عمل نموده و با گرده ی گلی که وارد بدن شده است مقابله نماید.
البته برای مصرف این ماده و رفع آلرژی حتما باید نوع طبیعی آن را تهیه کرده و چند ماه قبل از شروع فصل آلرژی مصرف نمود تا بدن فرصت کافی برای ساختن سیستم ایمنی را داشته باشد.

بالا بردن سطح انرژی بدن

با توجه به کالری بسیاری زیادی که در این ماده وجود دارد، مصرف آن می تواند سطح انرژی بدن را بسیار بالا ببرد.
مصرف عسل طبیعی می تواند انرژی مورد نیاز برای انجام کار های سنگین و یا طاقت فرسا را مهیا کند.
به همین دلیل است که اغلب توصیه می شود تا عسل به عنوان صبحانه مصرف شود تا در طول روز انرژی ایجاد شده آن در بدن توسط فعالیت های مختلف تخلیه شود.
اگر قصد مصرف عسل خام برای بالا بردن انرژی بدن خود را دارید بهتر است فقط روزانه یک یا دو قاشق غذاخوری از آن را به صورت مخلوط با چای یا قهوه میل نمایید تا انرژی بیش از حد آن در بدن باعث ایجاد مشکلات برای شما نشود.

تقویت حافظه

کسانی که در منزل خود فرزندان دانش آموزی دارند، سعی می کنند همواره از این ماده ی مقوی در یکی از وعده های غذایی استفاده نمایند.
دلیل اصلی این کار فواید عسل برای تقویت حافظه می باشد.
پزشکان متخصصان در زمینه مغز و اعصاب می گویند افرادی که روزانه به میزان مناسبی عسل مصرف می کنند در سنین بالاتر کمتر دچار مشکلاتی مانند آلزایمر و یا کندی حافظه می شوند.
مصرف این ماده برای حفظ قدرت حافظه ی زنان پس از دوران یائسگی بسیار موثر و مفید باشد. برای این کار بهتر است خانم ها هر روز یک قاشق غذاخوری از انواع عسل طبیعی را با چایی یا قهوه مخلوط کرده و مصرف نمایند.

تاثیر زیاد در رفع شوره ی سر

شاید شما هم جز افرادی باشید که روش های مختلف برای درمان شوره ی سر خود را امتحان کرده اید اما هنوز به نتیجه ی مطلوب در این زمینه نرسیده اید.
خواص مهم عسل باعث شده است تا بتوان از آن به عنوان یک ماده ی موثر در درمان شوره ی سر نیز نام برد.
برای راحت شدن از شوره ی سر می توان محلولی رقیق از این ماده به همراه آب را برای مدت چند ساعت بر روی پوست سر خود قرار داد.
علاوه بر این با توجه به خواص ضد قارچی و باکتری این ماده استفاده از آن می تواند مشکلات مختلف مربوط به پوست سر را به خوبی کاهش دهد.
یکی دیگر از کاربرد های این ماده بر روی پوست و مو را می توان سلامتی بیشتر مو و حالت گیری و مرطوب شدن آن ها دانست.

رفع تبخال

کسانی که به دلایل مختلف تبخال می زنند نیز می توان از فواید بسیار زیاد این ماده برای رفع تبخال خود استفاده نمایند.
با توجه به اینکه تبخال بر روی زیبایی پوست صورت افراد تاثیر می گذارد و برخی از داشتن آن احساس نارضایتی شدید همراه با رنج دارند، استفاده از عسل می تواند خبر خوشی برای این افراد باشد.
این ماده از دو طریق می توان به رفع تبخال کمک نماید.
زمانی که از آن بر روی تبخال استفاده می شود می تواند با توجه به خاصیتی که دارد باعث خارج شدن مایعات درون تبخال شود.
علاوه بر این مقدار قند بالای این ماده میزان رشد میکرو ارگانیزم‌ ها را به حداقل می‌رساند.

کمک به درمان خراش ها و سوختگی

معمولا هنگام سوختن قسمت های مختلف بدن، از مواد مختلف طبیعی و خانگی برای درمان سوختگی استفاده می شود که البته هیچ کدام مانند عسل مخصوصاً برای کودکان نمی توانند تاثیر گذاری مناسبی داشته باشند.
این ماده به دلیل ماهیت آنتی بیوتیکی که در بالا به آن اشاره کردیم، می تواند برای تسکین درد های ناشی از سوختگی و خراش های روی پوست بسیار مناسب باشد.
این ویژگی ها باعث شده بود تا قبل از کشف پنی سیلین برای جلوگیری از درمان عفونت زخم ها از عسل استفاده شود.

بازیابی رطوبت پوست

یکی دیگر از خواص عسل طبیعی را می توان کمک به مرطوب شدن پوست افراد به خصوص خانم ها دانست که برای زیباتر شدن به پوستی شفاف و مرطوب نیاز مبرم و اساسی دارند.

تقویت سیستم ایمنی

با توجه به اینکه سیستم ایمنی بدن برای مقابله با انواع بیماری ها مهم و حیاتی می باشد تقویت آن نیز می تواند باعث افزایش سلامتی افراد شود.
مصرف عسل باعث می شود تا علاوه بر کسب انرژی برای فعالیت های روزانه، سیستم ایمنی بدن نیز تقویت شده تا افراد را از شر برخی بیماری های مزمن نجات دهد.

افزایش میل جنسی

یکی از مهم ترین مسائل در زندگی های مشترک امروزی کاهش میل جنسی به دلایل مختلف می باشد.
مصرف عسل می تواند باعث تولید بیشتر تستوسترون در مرد ها و استروژن در بانوان شود که باعث افزایش میل جنسی می شود.
علاوه بر این مصرف این ماده در زمان جماع می تواند باعث افزایش میل برانگیختگی شود تا زمانی که کمبود میل جنسی باعث افزایش مشکلات مختلف در زندگی شده است، بتوان به راحتی با مصرف عسل باعث تقویت قوای جسمانی شد.
از دیگر خواص و فواید عسل و استفاده از انواع عسل های طبیعی می توان به درمان آکنه، پیشگیری از بروز سرطان، درمان عفونت های قارچی، درمان مشکلات سینوسی و … اشاره نمود.

 

ویدیوی ۶ دقیقه ای در مورد خواص عسل را اینجا ببینید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...