ورنی

ورنی یا همان گلیم سوزنی دست بافته ای یک رو است که در گروه بافته های داری قرار می گیرد.

ورنی بافی یکی از صنایع دستی استان های شمالی ایران یعنی آذربایجان شرقی و اردبیل است که به سبک پود پیچی یعنی گذراندن پود اصلی از تار و پیچش نخ خامه به دور نخ‌های تار بافته می شود.

تفاوتی که در بافت گلیم و ورنی وجود دارد این است که در گلیم، بافت به صورت گره‌های منقطع انجام می‌شود و نقوش آن توسط پود شکل می‌گیرد و تار به وسیلهٔ پود کاملاً پوشیده می‌شود، در حالیکه در بافت ورنی ایجاد طرح و نقوش بر سطح آن توسط پودگذاری اضافی انجام می‌شود و تار و پود هر دو پوشیده‌ می ماند.

در واقع در بافت گلیم پود به صورت ساده و یکی در میان از بین تارها عبور می کند اما هنگام بافت ورنی پود اضافی، که پود اصلی نیز نامیده می‌شود، به دور تار حرکت پیچشی و غیره منقطع دارد.

ورنی را اغلب به عنوان زیرانداز و گاهی رومیزی استفاده می کنند

بانوی ورنی باف

طرح کلی ورنی از سه‌ جز حاشیه، متن، و ترنج (göl به معنی‌ حوض) تشکیل شده‌است. ویژگی‌ دکوری اصلی‌ عنصر-S است، که گاهی در فرمی شبیه S یا ۵ نمایش داده می‌شود. این عنصر در فرهنگ کوچ نشینان مفهوم اژدها را القا می‌کند. بافندگان ورنی از نقش‌هایی چون گوزن، آهو، گرگ، سگ گله، بوقلمون، مرغ و خروس، شغال، روباره، پرندگان محلی و … به گونه‌ای بسیار زیبا و به صورت هندسی استفاده می‌کنند.(ویکی پدیا، دانشنامه ی آزاد)

 

فروشگاه آنلاین گیلیمو
فروشگاه آنلاین صنایع دستی و هنری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

جستجو در سایت

درحال بارگذاری ...
بستن
مقایسه